Medale i odznaczenia Finlandii – wystawa w Muzeum PW

Od lutego 2023 r. w sali ekspozycyjnej Muzeum PW można oglądać wystawę, na której prezentowane są fińskie medale i odznaczenia. Jej wernisaż odbył się 23 stycznia br. podczas Salonu Historycznego Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW „Finlandia – nasz nowy sojusznik w NATO”.

Podczas wydarzenia zgromadzeni w Małej Auli goście mieli okazję wysłuchać trzech prelekcji związanych z historią Finlandii:

Finlandia – między Szwecją a Rosją od czasów Piotra Wielkiego po współczesność, dr Jarosław Suchoples;
Polityka Finlandii w aspekcie bezpieczeństwa od neutralności, przez niezaangażowanie do przyszłego członkostwa w NATO, dr Damian Szacawa;
Ordery i medale Republiki Finlandii, mgr Andrzej Chojnacki.

Spotkanie uświetniły utwory fińskiego kompozytora, twórcy narodowego stylu w muzyce fińskiej, Jeana Sibeliusa w wykonaniu skrzypaczki Marii Machowskiej i pianisty Piotra Latoszyńskiego.

Kolekcja odznaczeń obejmuje m.in. Ordery Wolności, Ordery Białej Róży, Ordery Lwa oraz oryginalne dokumenty ich nadania.

W XVII i XVIII wieku większość państw europejskich ustanawia Ordery Królewskie. Z jednej strony pełnią funkcję dyplomatyczną, są nimi dekorowani królowie i książęta zaprzyjaźnionych państw, z drugiej stanowią oręż w pozyskiwaniu przedstawicieli stronnictw przeciwnych, bądź z rezerwą odnoszących się do władcy (...). Obecnie nadal pełnią międzynarodową funkcję dyplomatyczną. Oprócz orderów przyznawanych za zasługi cywilne dla państwa, wyróżnić można ordery i odznaczenia bojowe przyznawane za obronę Ojczyzny. Obok Monarchów i Książąt ordery przyznają Prezydenci, często będący Wielkimi Mistrzami zgodnie z tradycją oraz Statutami Orderów (Ordery Finlandii, Z. Dunin-Wilczyński, SAiP PW, Warszawa 2023 r.).

Galeria>>

Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej