Wystawa Inż. Julian Adam Majewski. Historia pierwszych stałych mostów Warszawy

Ekspozycja została przygotowana z okazji Święta Politechniki Warszawskiej. Tematem wystawy są zagadnienia związane z historią mostownictwa i infrastruktury technicznej Warszawy. Przypomniana zostanie postać inż. Juliana Adama Majewskiego (1826-1920), który nadzorował budowę Mostu Kierbedzia i był projektantem mostu pomocniczego służącego do jego montażu. Inż. Majewski był osobą bardzo zasłużoną dla rozwoju infrastruktury technicznej stolicy.

Zostanie również przedstawiona historia pierwszych trwałych przepraw przez Wisłę w Warszawie - Mostu Kierbedzia, mostów kolejowych pod Cytadelą i Mostu Poniatowskiego. Na wystawie będą pokazane dotychczas niepublikowane zdjęcia, dokumenty i eksponaty, między innymi ze zbiorów Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Muzeum Techniki NOT, Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Wydziału Inżynierii Lądowej PW, Biblioteki na Koszykowej, Biblioteki Głównej PW i Muzeum PW.

Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną reprodukcje zdjęć z budowy Mostu Poniatowskiego, których autorem był inż. Józef Bogumił Ćwikiel. Przedstawione zostaną reprodukcje rysunków z albumu budowy pierwszego mostu kolejowego pod Cytadelą z 1877 roku ze zbiorów Muzeum Politechniki Warszawskiej. Oprócz archiwalnej dokumentacji i materiałów ikonograficznych będzie można zobaczyć przybory kreślarskie inż. Stanisława Kierbedzia, historyczne urządzenia do wiercenia otworów i nitowania oraz wydobyte z Wisły fragmenty Mostu Poniatowskiego wysadzonego w 1944 r.

Komisarz wystawy: dr Zbigniew Tucholski, Anna Mistewicz

Konsultacja: prof. dr hab. inż. Bolesław Orłowski

Współorganizatorzy: dr Andrzej Klubiński - Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie, Instytut Historii PAN, Wydział Inżynierii Lądowej PW.

Galeria>>

Wystawa była prezentowana od 15 listopada 2013 r. do 31 stycznia 2014 r.