Wystawa Józef Sigalin (1909-1983) - naczelny architekt Warszawy

Wystawa, zorganizowana w przededniu 30 rocznicy śmierci Józefa Sigalina, jest przypomnieniem postaci niezwykle znaczącej dla powojennych dziejów Warszawy. W ramach ekspozycji prezentowane są niepublikowane dokumenty i eksponaty udostępnione przez Dział Ewidencji Studentów PW, Muzeum PW, Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy oraz rodzinę. Pokazane są m.in. fotografie z budowy Trasy W-Z, MDM-u, Pałacu Kultury i Nauki, Trasy Łazienkowskiej oraz pamiątki osobiste.

Autorem scenariusza wystawy jest Andrzej Skalimowski z Instytutu Historii PAN.

Józef Sigalin - warszawski architekt i urbanista, jeden z głównych organizatorów powojennej odbudowy stolicy. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, żołnierz I Armii Wojska Polskiego, od 1945 r. współtworzył Biuro Odbudowy Stolicy (BOS). Przez trzy dekady, jako Naczelny Architekt i kierownik prestiżowych warszawskich realizacji, współdecydował o kształcie stolicy. Inwestycje powstałe pod jego kierownictwem - jak chociażby Trasa W-Z, czy Trasa Łazienkowska - do dziś znacząco wpływają na funkcjonowanie miasta, zaś Pałac Kultury dla wielu mieszkańców i gości przyjeżdżających do Warszawy stał się jej symbolem.

Otwarcie wystawy odbyło się 20 grudnia 2012 r. w gmachu Muzeum Politechniki Warszawskiej. Ekspozycja była prezentowana do końca lutego 2013 r.