Wystawa Nauka w dawnych księgach

Wystawa „Nauka w dawnych księgach” to wyjątkowa okazja do zobaczenia najcenniejszych, najstarszych i najciekawszych starodruków w zbiorach prof. Mirosława Nadera, Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej oraz Muzeum Politechniki Warszawskiej.

"

... Cześć starym księgom; najmniejszy i ich szczątek

Wart miejsca w świętej skarbnicy pamiątek!

Wiktor Gomulicki "Ex libris"

"

Prezentowany na wystawie zbiór przedstawia nietypową dla uczelni technicznej ekspozycję starodruków i starych książek pochodzących  od XVI do XIX w. pisanych w językach: łacińskim, francuskim, włoskim, niemieckim, polskim  i angielskim. Księgi te ukazują niezwykle szeroki zakres tematyczny.  Oprócz dokumentów związanych z naukami ścisłymi, jak matematyka, fizyka czy geometria, są wydawnictwa poświęcone architekturze, medycynie, sztuce, historii, sprawom społecznym. Jest także publicystyka polityczna i satyra. Na wystawie można zobaczyć ze zbiorów Biblioteki Głównej PW m.in: „Il primo libro d’ architettura di Sabastiano Serlio” z 1545 r., „I dieci libri dell’architettura” rzymskiego autora Marcusa Vitruviusa Pollio z 1556 r., Aureoli Philippi Theophrasti Bombasts von Hohenheim Paracelsi: „Opera Bucher und Schrifften: so viel deren zur Hand gebracht(...)” z 1603 r., pierwsze polskie podręczniki Jana i Jędrzeja Śniadeckich, zbiór rękopiśmiennych dokumentów z 1829 r. pt. „Acta tyczące się robot wedle rzeki Wisły”, Izabeli Czartoryskiej „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” z 1808 r.

Wśród pokazanych „białych kruków” ze zbiorów Prof. Mirosława Nadera znajdują się m.in.: „Historiae Polonicae” Jana Długosza z 1711 i 1712 r., „Inwentarz Konstytucyy Koronnych Y W X Litewskiego(...)” z 1733 r., dzieło Samuela von Pufendorfa „De Rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege Gestis(…)" z 1729 r., „Napoleon I” autorstwa Juliusa von Pflugh Harttung z 1900 r.

Muzeum Politechniki Warszawskiej eksponuje nie pokazywane jeszcze: „Konstytucye Seymu Ordynaryinego Warszawskiego od dnia 26. Sierpnia aż do dnia 31 Października(…)” z 1776 r., M. J. Girardin, „Lecons de Chimie Elementaire(…)" z 1861 r., a także ryciny niemieckie i francuskie.

Wystawa „Nauka w dawnych księgach” będzie także wyjątkową atrakcją Nocy Muzeów na Politechnice Warszawskiej w dniu 20 maja 2017 r.

Organizatorzy wystawy:
Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
Muzeum Politechniki Warszawskiej

Fotorelacja: www.biuletyn.pw.edu.pl

Wernisaż wystawy odbył się 12 maja 2017 r. o godz. 12 w Gmachu Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 24.