Wystawa malarstwa Mariana Adamczyka "Sztuka bliżej człowieka"

"

Przed paru tysiącami lat człowiek dla ozdoby swego cywilizacyjnego uniformu przypina złotą broszkę - sztukę ...

M. Adamczyk

"

Marian Adamczyk (M. Adam) urodził się 8 grudnia 1938 r. w Karczmiskach koło Kazimierza Dolnego. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył w 1964 r. Szybko zdobył uznanie kolekcjonerów w kraju i zagranicą. Prace Mariana Adamczyka znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Tematem podstawowym w twórczości artysty jest człowiek i jego otoczenie. Specjalizuje się w najtrudniejszej dziedzinie jaką jest portret i tematyka końska. Ma w swoim dorobku ok. dwóch tysięcy obrazów i ponad sześć tysięcy rysunków.

Magdalena Hniedziewicz, krytyk i historyk sztuki:

"(...) Należy Marian Adamczyk do malarzy, którzy opanowali tajniki rzemiosła, dla których malarstwo jest nie tylko sprawą tematu, ale sposobem osiągania określonych efektów za pomocą ściśle określonych metod. Jest w jego pracach rygor starannie opracowanej kompozycji, akuratność rysunku, gdzie nie ma miejsca na błędy i deformacje. Swobodę i lekkość ręki widać najlepiej w obrazach, które są najbardziej osobiste, "prywatne" - w niektórych aktach i portretach, w wiejskich pejzażach, w czarujących studiach białych koni. M. Adamczyk uprawia sztukę już od pół wieku; i to na swój własny sposób, rzetelnie i szczerze, bez skłonności do ulegania modom i artystycznemu nowinkarstwu. Nie szukając powierzchownego poklasku skupia się na swojej opowieści o świecie i ludziach posługując się poetyką, którą uważa za właściwą, godną stosowania, rozwijania i bogacenia (...) "

Wystawa była eksponowana w Muzeum Politechniki Warszawskiej w dniach od 30 października do 18 grudnia 2009 r.