Wystawa prof. Antoni Xiężopolski - animator polskiego kolejnictwa

Wystawa poświęcona jest postaci wybitnego polskiego konstruktora taboru kolejowego, jednego z twórców polskiej szkoły lokomotyw.

Jako jeden z nielicznych i wybitnych znawców kolejnictwa Antoni Xiężopolski w 1922 r. otrzymał propozycję zorganizowania Wydziału Mechanicznego Kolejowego na Politechnice Warszawskiej. Jako profesor Politechniki prowadził wykłady z zakresu budowy lokomotyw, wagonów oraz warsztaty naprawy taboru kolejowego. Był kierownikiem Katedry Budowy Lokomotyw do 1936 r., która w późniejszym czasie przekształciła się w Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych PW.

Obiekty prezentowane na wystawie dają szeroki wgląd w dzieje polskiego kolejnictwa i przemysłu taboru kolejowego. Wśród przedstawionych zabytków znajdują się unikatowe dokumenty, literatura techniczna,  fotografie, urządzenia i przyrządy związane z techniką kolejową, kolekcja historycznych tabliczek fabrycznych, inwentarzowych i kotłowych taboru kolejowego. Obejrzeć można również parowy dzwon sygnałowy Pruskich Kolei Państwowych z XIX w., kolekcję inspektorskich manometrów kontrolnych i wiele innych eksponatów. Na cały zbiór obiektów prezentowanych na wystawie składają się zabytki pochodzące z kolekcji dr. Zbigniewa Tucholskiego, Ewy Wojciechowskiej, prof. Mirosława Nadera, Andrzeja Ziółkowskiego oraz mgr. inż. Janusza Kostro.

Galeria>>

Wystawa była eksponowana w dniach od 15 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r.