Aktualności Muzeum PW

Jak wyglądało codzienne życie naszych dziadków i pradziadków? Jakie urządzenia pomagały im w pracy, komunikacji i rozrywce? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na wystawie „Technika w życiu codziennym” w Muzeum Politechniki Warszawskiej, która przenosi zwiedzających w podróż przez historię technologii.

Działania wojenne i okupacja niemiecka przyniosły Politechnice Warszawskiej nie tylko ogromne straty materialne, ale i dramatyczne wyzwania związane z dalszym funkcjonowaniem uczelni. Mimo represji i zakazów, w latach 1939–1945 społeczność akademicka PW nie zrezygnowała z misji edukacyjnej i naukowej.

Medal Politechniki Warszawskiej to jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Senat Uczelni. Zgodnie z Uchwałą nr 51/XLIII/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. nadawany jest za wybitne zasługi dla działania, rozwoju i promocji PW zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Stanowi drugie – po tytule doktora honoris causa – wyróżnienie uczelniane.

W społeczności akademickiej status Professor Emeritus jest nie tylko oznaką szacunku i uznania, ale również sposobem na utrzymanie więzi między uczelnią a jej najwybitniejszymi przedstawicielami.

W gablotach ekspozycyjnych Muzeum PW od 2021 r. można oglądać plakaty, które zostały odnalezione w Gmachu Głównym w trakcie prac remontowych. Z okazji 57. rocznicy wydarzeń marcowych powracamy do przyczyn i skutków studenckich wystąpień.

Wokół Muzeum

7 maja 2025 roku, w pobliżu Audytorium Maximum na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, miał miejsce bezprecedensowy atak, w wyniku którego śmierć poniosła pracowniczka Uczelni, a ciężko ranny został członek Straży Uniwersyteckiej.

W dniach od 5 do 10 maja 2025 r. w Dużej Auli oglądać można prace uczestników Pracowni Fotograficznej UTW PW. Tematem wystawy zrealizowanej pod kierunkiem Małgorzaty Dołowskiej są „Obrazy miasta”.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku jest okazją do oddania hołdu biało-czerwonym barwom, które od stuleci są symbolem polskości, wolności i niezłomności ducha narodu. 

11 kwietnia 2025 roku, w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Polskie instrumenty i przyrządy geodezyjno-kartograficzne”. Ekspozycję otworzył dyrektor NMT, Mirosław Zientarzewski.

Dzięki pracy zespołu Politechniki Warszawskiej zabytki Muzeum Zagłębia w Będzinie zostały dokładnie przebadane z użyciem najnowszych technologii. Wykorzystując skaning laserowy, fotogrametrię i zaawansowane metody analizy danych naukowcy z Wydziału GiK ocenili stan techniczny obiektów.

Wyszukaj na stronie Muzeum

Umiejętności dopotąd są jeszcze próżnym wynalazkiem, może czczym tylko rozumu wywodem, albo próżniactwa zabawą, dopokąd nie są zastosowane do użytku narodów.

Stanisław Staszic (1755-1826)

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-15:30

Sala ekspozycyjna w Gmachu Głównym PW

poziom Dużej Auli, krużganki, lewa strona
Plac Politechniki 1, 00–661 Warszawa

Biuro/Sala wystaw czasowych

ul. Nowowiejska 22, 00–665 Warszawa
telefon: 22 234 74 93
e-mail: muzeum@pw.edu.pl

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy lub telefoniczny.

WUT Museum is opened from Monday to Friday from 08:30 to 15:30 

Exhibition hall 

The Main Building of Warsaw University of Technology
The Main Audience Hall level, left cloister
Pl. Politechniki 1
00-661 Warsaw, Poland

Office/Temporary exhibition hall:

ul. Nowowiejska 22
00–665 Warszawa
tel.: + 48 22 234 74 93
e-mail: muzeum@pw.edu.pl

Organized groups are asked to contact us in advance.

The website muzeum.pw.edu.pl is the official portal of WUT Museum