Wystawa 94. Rocznica otwarcia Politechniki Warszawskiej

Wystawa, będąca elementem obchodów Dni Politechniki Warszawskiej, upamiętnia uroczyste otwarcie Politechniki Warszawskiej w dniu 15 listopada 1915 r. To był niezwykle ważny moment w historii naszej uczelni, bowiem właśnie wtedy szkoła podjęła działalność jako Politechnika Warszawska z polskim językiem wykładowym. Ks. dr Antoni Szlagowski 94 lata temu podczas nabożeństwa z okazji otwarcia Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego powiedział: "(...) Dziś w salach, gdzie mowa polska milczała, myśl polska odezwie się po raz pierwszy po latach wielu melodyą polskiego słowa (...)".

Wystawa prezentuje dzieje Politechniki w szerszym kontekście historycznym. Eksponowane są m. in. pamiątki po Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego (portret i popiersie Stanisława Staszica, portret Kajetana Garbińskiego i dokumenty związane z jego działalnością). Na wystawie pokazane są również eksponaty z okresu działalności Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II  (dokumenty, fotografie, mundur studenta i inne). Wśród pamiątek z okresu otwarcia Politechniki Warszawskiej znajdują się listy gratulacyjne, Statut tymczasowy Politechniki Warszawskiej, Mowa Ks. dr. Antoniego Szlagowskiego, medal upamiętniający otwarcie uczelni oraz eksponaty ze zbiorów prof. Mirosława Nadera.

Wystawa eksponowana jest w przystosowanych salach na pierwszym piętrze Muzeum PW. Zajmuje kilka pomieszczeń i oprócz ekspozycji historycznej prezentuje także obiekty z laboratoriów chemicznych oraz pamiątki po prof. Tadeuszu Urbańskim, doktorze honoris causa PW. Jedna z sal poświęcona jest unikatowej kolekcji suwaków logarytmicznych podarowanej przez Pana Wojciecha Sawickiego (obszerne informacje na temat kolekcji suwaków i jej twórcy znajdują się na stronie www.sawicki.cc). Wernisaż wystawy "94. Rocznica otwarcia Politechniki Warszawskiej", 13 listopada o godz. 12:00,  uświetni uroczystość wręczenia Panu Wojciechowi Sawickiemu odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa będzie eksponowana w Muzeum Politechniki Warszawskiej w dniach od 13 listopada 2009 do 31  grudnia 2010 r.