Wystawa GAD - Inżynier Stefan Gajęcki

konstruktor - przedsiębiorca - sportowiec (w stulecie urodzin)

"W czerwcu 2007 roku minęła setna rocznica urodzin Stefana Gajęckiego, genialnego konstruktora silników spalinowych. Z tej okazji w Muzeum Politechniki Warszawskiej otwarto wystawę poświęconą jego życiu i jego silnikom.

Stefan Gajęcki w latach 1925-32 studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej i chociaż nie ukoronował tych studiów obroną pracy dyplomowej, doskonałość jego silników sprawiła, że zawsze tytułowano go inżynierem.

Rozwiązania techniczne jego konstrukcji wyprzedzały o kilkadziesiąt lat epokę, w której powstawały. Jedno z nich - układ tarcz wirujących w przeciwnym kierunku niż wał silnika i tłumiący jego drgania - powstał przy współudziale Ludomira Danilewicza, przyjaciela i współpracownika Gajęckiego - stąd litera D w nazwie silników GAD..."

Na podstawie tekstu prof. Jacka Czajewskiego zamieszczonego w Miesięczniku PW nr 10/2007.

Wystawa była eksponowana w Muzeum Politechniki Warszawskiej od 10 grudnia 2007 r. do końca stycznia 2008 r.