Wystawa Historia Politechniki Warszawskiej

Z okazji Święta Politechniki Warszawskiej, Muzeum PW zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej historii naszej Uczelni. Na 15 planszach prezentowane są fotografie i dokumenty ilustrujące historię Politechniki Warszawskiej od Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego do czasu odbudowy Uczelni po II wojnie światowej.

Wystawa jest pomyślana w porządku chronologicznym. Na prezentowanych planszach można zobaczyć m.in. pamiątki po Kajetanie Garbińskim i Stanisławie Staszicu. Został uwzględniony także okres Warszawskiego Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II. Z tego okresu zobaczymy m.in. fotografie architektów Instytutu, mundur studenta. Zaakcentowano również wydarzenia z 1915 roku, kiedy to otwarto Politechnikę Warszawską z polskim językiem wykładowym. Na planszach przedstawiono dokumenty dotyczące zasłużonych profesorów PW, Janusza Groszkowskiego i Tadeusza Urbańskiego. Ukazano także dramatyczne wydarzenia z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego, prace przy odbudowie Uczelni oraz inaugurację roku akademickiego 1945/46. Przewodnim motywem na większości plansz są pocztówki z wizerunkiem Gmachu Głównego pochodzące ze zbiorów Prof. Mirosława Nadera i Muzeum Politechniki Warszawskiej.

Wystawa była prezentowana w krużgankach I piętra Gmachu Głównego PW w dniach od 17 do 30 listopada 2018 r.