Wystawa Walka o wolność i tożsamość narodową

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. pamiątki z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, portret Jana Paderewskiego, obrazy pędzla Jacka Macyszyna, szable i lance ułańskie, figury legionistów, medale, odznaczenia i plakiety, pocztówki, fotografie, publikacje i dokumenty z epoki. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prof. Mirosława Nadera, Dyrektora Muzeum Ordynariatu Polowego płk. dr. Jacka Macyszyna, pana Piotra Ciborowskiego oraz Muzeum PW. 

Po zakończeniu I Wojny Światowej, po 123 latach niewoli, w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Dla Polaków suwerenne państwo było najwyższą wartością. Jędrzej Moraczewski tak opisywał atmosferę tamtych dni: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (...). Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości (...)" (J. Moraczewski, "Przewrót w Polsce").

Muzeum Politechniki Warszawskiej w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowało wystawę przypominającą tamte wydarzenia. Wykorzystując własne zbiory oraz zbiory osób prywatnych pragniemy szerzyć wiedzę o tych faktach z historii Polski w środowisku naszej uczelni i wśród osób zainteresowanych tą problematyką.

Galeria>>

100-lecie niepodległości Polski
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Wernisaż wystawy odbył się 22 czerwca 2018 r. o godz. 12 w Gmachu Głównym PW, Plac Politechniki 1, sala ekspozycyjna Muzeum PW, parter.