Wystawa "Związki Politechniki Warszawskiej z Politechniką Ryską"

Rycina Gmachu Politechniki Ryskiej

Gmach Politechniki Ryskiej

Z okazji 150 rocznicy założenia Politechniki Ryskiej Muzeum Politechniki Warszawskiej i Korporacja Akademicka Welecja zapraszają na wystawę pokazującą związki osobowe pomiędzy uczelniami technicznymi w Warszawie i Rydze. Na wystawie prezentowane są zdjęcia i pamiątki związane z polskim życiem akademickim w Rydze i przeniesieniem polskich organizacji studenckich z Rygi do Warszawy w okresie I wojny światowej.

Po raz pierwszy prezentowane są m.in. życiorysy byłych studentów Politechniki Ryskiej, którzy w pierwszych latach Polski Niepodległej kontynuowali studia w Warszawie. Te nieznane dotychczas świadectwa ukazują niezwykłe losy pokolenia wchodzącego w dorosłość w okresie walk o niepodległość. Wystawa obejmuje także nieznane dotychczas szerzej obyczaje studenterii polskiej w Rydze. Pokazany jest karcer studencki i zachowane w nim polskie inskrypcje.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Korporacji Akademickiej Welecja, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Działu Ewidencji Studentów PW oraz Biblioteki Głównej PW.

Partnerem merytorycznym wystawy jest Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Tradycji Akademickich. Wystawa powstała przy wsparciu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż wystawy odbył się 12 listopada 2012 r. w gmachu Muzeum Politechniki Warszawskiej. Wystawa była eksponowana do 30 listopada 2012 r.