Wystawa z okazji Dnia Politechniki Warszawskiej

"Najstarsza średnia szkoła budowlana w Polsce i jej związki z Politechniką Warszawską"

Intencją ekspozycji jest przedstawienie dziejów istniejącej od 1918 roku Królewsko-Polskiej Średniej Szkoły Budowlanej, jej dorobku oraz grona nauczycielskiego. Wystawa prezentuje także sylwetki Profesorów Szkoły będących również wykładowcami Politechniki Warszawskiej.

Przedstawia materiały ukazujące losy profesorów, ich pracę zawodową oraz dorobek naukowy. Wspomniani profesorowie, jak też asystenci, byli wykładowcami m.in. funkcjonującej w okresie II Wojny Światowej (od wiosny 1941r.) w gmachu Architektury przy ul. Koszykowej -Średniej Szkoły Budownictwa Lądowego i Wodnego. Dyrektorem tej szkoły był prof. Edward Warchałowski, późniejszy rektor PW. Pod przykrywką tej szkoły prowadzono normalne, choć nielegalne, wyższe nauczanie akademickie. Wspomnienia profesorów i studentów ukazują postawy stanowiące wzór dla dzisiejszych pokoleń.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów archiwum rodzinnego prof. Zdzisława Mączeńskiego, Biblioteki Zespołu Szkół nr 23 w Warszawie - Technikum Budowlanego nr 1 im. Zdzisława Mączeńskiego, Kurii Diecezjalnej w Łomży oraz Muzeum PW. Są to m.in. pamiątki po prof. Zdzisławie Mączeńskim: rysunki, projekty, akwarele, fotografie, ryciny, kalki, dyplomy, świadectwa oraz makiety, dokumenty profesorów i uczniów Szkoły Budowlanej.

Wystawa była eksponowana do 8 grudnia 2011 r.